Półwysep Gargano – położony na odległym południu Włoch, w rejonie Puglia. Gargano to całkiem inna kraina, z dużą ilością czarujących,  romantycznych legend, ciepłych plaży z krystaliczną wodą, które są główną zaletą tego regionu. Moim ukochanym miastem jest Vieste.

Vieste …. miasto idealne ! Jedyne w swoim rodzaju, położone w południowo – wschodniej części Półwyspu Apenińskiego ( region Apulia ). Vieste można nazwać „Białym Miastem” a jego średniowieczna zabudowa wyrasta z białych wapiennych skał wód Adriatyku. To  śródziemnomorskie miasteczko z wąskimi kamiennymi uliczkami, przeplatanymi zakamarkami ze stromymi schodami niewątpliwie tworzy klimat, który bardzo ciężko opisać słowami.

Legenda o skale PIZZOMUNNO

 

 

Wiele, wiele lat temu Vieste było małą rybacką wioską. Morze było krystalicznie czyste a białe skały, które okalały wyspę dawały schronienie syrena i ich słodkie melodie. Pewnego dnia, wydarzyło się  coś niezwykłego  jeden z rybaków zwany Pizzomunno zakochał się w pięknej dziewczynie z włosami w kolorze słońca Cristaldzie.

Również syreny podkochiwały się w Pizzomunno, kiedy wyruszał w morze towarzyszyły mu, śpiewając piosenki o jego bohaterstwie, oferując  mu nieśmiertelność  jeśli tylko zgodziłby się być ich królem i kochankiem, stały się niewolnicami miłości. Jednakże,  Pizzomunno bezgranicznie oddany był swojej jedynej miłości Crisaldzie.

Pewnego wieczoru, jedna z syren o imieniu Hence, była bardzo zdenerwowana, kiedy to bezgranicznie zakochany w swojej wybrance Pizzomunno odrzucił po raz kolejny zaloty syreny. Hence z zazdrości  postanowiła pozbyć się Crisaldy.

Podczas wieczornego, kiedy kochankowie spacerowali po plaży podziwiając zachód słońca, zdesperowana syrena porwała w głąb marza wybrankę serca Pizzomunno.

W akcie desperacji Pizzomunno, wskoczył do wody i płyną za głosem ukochanej by ją odzyskać.

Następnego dnia rankiem, pewien rybak znalazł na plaży biały kamień, który według legendy miał być młodym Pizzomunno, skamieniałym z bólu.

Legenda mówi, że co sto lat Cristalda powraca z głębin morza szukając swojego kochanka i ożywia go na jedną noc, raz jeszcze przeżywając ich nieśmiertelną miłość.